Najczęstsze pytania

Tutaj można znaleźć odpowiedzi na najczęsciej zadawane pytania
Jak wygląda przygotowanie zęba do założenia korony protetycznej w gabinecie stomatologicznym?

Zabieg wykonania korony protetycznej z reguły mieści się w czterech wizytach, chociaż czasami niektóre kroki są pomijane.

Wizyta pierwsza – diagnostyka pacjenta i ocena stanu zęba, na który ma zostać zacementowana korona. Lekarz ocenia stan zęba, ubytek jego tkanek twardych oraz zdjęcie RTG. Czasami ząb zniszczony jest tak bardzo, że wymaga leczenia kanałowego oraz umieszczenia wkładu koronowo- korzeniowego, a na nim korony. Po dokładnej diagnostyce lekarz przedstawia pacjentowi możliwości leczenia i ich koszty, zaznaczając która opcja jest w jego przypadku najlepsza. W naszej Klinice Dental Plaza ostateczną decyzję zawsze podejmuje pacjent po uzyskaniu wyczerpujących informacji na temat leczenia.

Wizyta druga – szlifowanie zęba pod koronę. Ząb musi być oszlifowany ze wszystkich stron na grubość ok 2 mm, ponieważ tej grubości są ściany korony. Jeżeli ząb nie jest martwy ( leczony kanałowo) szlifowanie odbywa się w znieczuleniu i jest całkowicie niebolesne.

Nastpnym krokiem na tej wizycie jest pobranie wycisków , które oddają  pełne odwzorowanie miejsca przygotowywanego pod prace protetyczne, a także pozostałych zębów obu łuków zębowych – jest to pełna informacja potrzebna technikowi dentystycznemu, który stworzy koronę w labolatorium.

W klinice Dental Plaza każdy oszlifowany ząb zabezpieczmy koroną tymczasową, aby chronić go przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego, jak wysokie i niskie temperatury czy działanie kwasów.

Ostatnim punktem tej wizyty jest dobór koloru korony. Najczęściej to lekarz sugeruje  najbardziej odpowiedni kolor, oczywiście nigdy nie narzucając swojej woli. Ostateczna decyzja zawsze należy do pacjenta, który wraz z lekarzem w pełni uczestniczy w wyborze barwy zęba.

Kolor zapisywany jest w karcie pacjenta i w protokole zgody na leczenie.

Wizyta trzecia – przymiarka korony. Jeśli chodzi o pojedyncze korony bardzo rzadko stosuje się ten punkt pracy. najczęsciej tego typu wizyty przeprowadzamy,kiedy chcemy okoronować kilka zębów na raz lub podczas wykonywania mostów protetycznych.

Wizyta czwarta – ostateczna przymiarka i zacementowanie korony. Lekarz dokonuje analizy szczelności brzegów korony, określa czy punkty styczne z sąsiednimi zębami są prawidłowo dopasowane i czy zgadzają się kontakty zgryzowe z zębami przeciwstawnymi. Pacjent także ma prawo do oceny pracy protetycznej. Jeśli nic nie budzi zastrzeżeń obu stron korone cementuje się na zębie. Leczenie dobiega końca.

Jaki rodzaj korony powinno się zastosować w moim przypadku?

Korony porcelanowe na podbudowie metalowej (trzon korony stanowi metal, na który nałożona jest porcelana w odpowiednio dobranym kolorze do zębów pacjenta) – najczęściej stosowany rodzaj koron ze względu na bardzo dobrą wytrzymałość, odpowiednią estetykę i przystępną cenę. Ten rodzaj koron doskonale sprawdza się w odcinku bocznym, ze względu na wytrzymałość metalu. Nie ma przeciwwskazań do stosowania takich uzupełnień w odcinku przednim jednak należy pamiętać, że ze względu na podbudowę wykonaną z metalu korona nie będzie miała przezierności jak naturalny ząb.

Aby poprawić estetykę tego typu koron stosuje się tzw. margines porcelanowy – metal kończy się ok. 1-2 mm od brzegu, a zastępuje go margines wzmocnionej porcelany.

Korony porcelanowe na podbudowie ze złota – mają podobne cechy do korony na podbudowie metalowej. Należy jednak pamiętać, że złoto jako szlachetny metal nie daje zjawiska wędrówki jonów w jamie ustnej. Dodatkowo jest materiałem biozgodnym co powoduje działanie bakteriostatyczne, tym samym zmniejsza możliwość powstawania próchnicy wtórnej. Stopy złota są bardziej plastyczne od stopów metali co korzystniej wpływa na rozkład sił  mechanicznych w jamie ustnej. Estetyka tych koron jest lepsza niż na podbudowie metalowej, ale ustępuje estetyce koron pełno ceramicznych.

Ten typ koron zalecany jest pacjentom, których ząb jest mocno zmieszczony poddziąsłowo aby zminimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy wtórnej.

Korony pełno ceramiczne – najbardziej estetyczna forma koron. zalecana do odbudowy odcinka przedniego. Brak podbudowy metalowej powoduje bardzo wysoką estetykę takich koron, ich przezierność jest zbliżona do naturalnej przezierności zęba. Ten typ koron najczęściej podbudowany jest tlenkiem cyrkonu  co daje im ogromną wytrzymałość. Dodatkową zaletą tego materiału jest bardzo duża bioz godność. Tlenek cyrkonu nie drażni tkanek i nie uczula pacjenta.

Są to bardzo trwałe uzupełnienia protetyczne, mogące znajdować się w jamie ustnej bardzo wiele lat, bez utraty swoich właściwości i estetyki.

Korony tymczasowe – jest to typ uzupełnienia protetycznego, stosowanego podczas wykonywania ostatecznej pracy protetycznej. W naszej klinice Dental Plaza, każdemu pacjentowi przygotowywanemu do osadzenia prac protetycznych zakładamy takie korony w celu zabezpieczenia oszlifowanego zęba. Ten rodzaj uzupełnienia protetycznego spełnia funkcję ochronną i utrzymującą poprawną estetykę, do czasu zacementowania koron ostatecznych, idealnie odwzorowujących warunki zgryzowe i anatomiczne zęba.

Co to jest korona protetyczna?

Jest to rodzaj uzupełnienia protetycznego, o bardzo wysokiej estetyce stosowany do odbudowy bardzo zniszczonych zębów, których nie da się wypełnić klasycznym wypełnieniem. Korona protetyczna wzmacnia ząb, a także nadaje mu estetyczny, zdrowy wygląd.  W zależności od sposobu wykonania i wykorzystanych materiałów wyróżniamy różne rodzaje koron – ceramiczne na podbudowie metalowej, ceramiczne na podbudowie ze złota, pełno ceramiczne, metalowe.

Czy zęby mleczne należy usuwać w gabinecie stomatologicznym?

Najczęściej dzieci same radzą sobie z usunięciem zębów mlecznych, ponieważ ich korzenie ulegają fizjologicznej resorpcji. Czasami jednak dochodzi do sytuacji, gdzie należy ząb usunąć w gabinecie stomatologicznym. Wskazania do takiego zabiegu to:

 1. zęby mleczne ze zgorzelą miazgi
 2. zęby mleczne ze zmianami okołowierzchołkowymi
 3. zęby mleczne po urazach
 4. zęby, które są przyczyną stanów zapalnych oraz torbieli
 5. zęby mleczne, które nie nadają się do leczenia innymi metodami

Ekstrakcja zęba mlecznego w Klinice Dental Plaza odbywa się w znieczuleniu, dzięki czemu jest zabiegiem bezbolesnym.

Czy w Klinice Dental Plaza można założyć dziecku kolorowe wypełnienie?

Tak, w naszej Klinice dbamy o naszych najmłodszych pacjentów, dlatego specjalnie dla nich mamy w swojej ofercie kolorowe wypełnienia. Nie różnią się one swoimi właściwościami od klasycznych wypełnień kompozytowych. Mały pacjent może sam wybrać kolor: pomarańczowy, zielony, różowy, niebieski lub żółty.

Co to jest zabieg lapisowania zębów, tzw. impregnacja?

Jest to zabieg leczenia próchnicy zębów mlecznych, szczególnie przednich, bez użycia wierteł. Polega na utwardzaniu rozmiękłych tkanek zęba poprzez użycie środków chemicznych. Najszęściej stosowany jest azotan srebra. Zabieg powtarza się na kilku wizytach. Jest to bardzo dobra metoda aby zatrzymać proces rozprzestrzeniania się próchnicy. Należy jednak zwrócić uwagę, że zęby po zabiegu stają się ciemne w wyniku stosowania środków chemicznych. Pomimo braku estetyki impregnacja jest zabiegiem bezbolesnym, łatwym i szybkim w wykonaniu co jest bardzo istotne w pracy z dziećmi. Przebarwienia powstałe w wyniku lapisowania nie mają wpływu na kolor zębów stałych dziecka.

Co to jest poszerzone lakowanie zębów?

Gdy pojawiają sie wczesne zmiany próchnicowe w bruzdach można wykonać zabieg poszerzonego lakowania bruzd. Lekarz dentysta cienkim wiertłem szczelinowym delikatnie poszerza bruzdy usuwając próchnicę, następnie aplikuje lak szczelinowy. Jest to zabieg bezbolesny, ponieważ preparacja znajduje siętylko w obrębie szkliwa zęba.

Co to jest lakowanie zębów?

Zabieg lakowania zębów polega na uszczelnieniu bruzd powierzchni żujących zębów przedtrzonowych i trzonowych specjalnym lakiem szczelinowym. Bruzdy są miejscem, w którym zalegają resztki jedzenia, dzieci często nie potrafią dobrze wyszczotkować zębów, a należy pamiętać, że pierwsze stałe trzonowce rosną już w 6 roku życia. Lakowanie jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym, profilaktycznym, wykonywanym na zdrowych zębach. Po dokładnym oczyszczeniu zębów w zagłębieniach bruzd aplikuje się lak szczelinowy aby je szczelnie wypełnić i uniemożliwić zaleganieresztek pokarmowych. W taki sosób chronimy młode zęby przed próchnicą.

Co to jest lakierowanie zębów

Jest to zabieg profilaktyczny polegający na polakierowaniu zębów specjalnym lakierem fluorowym aby wzmocnić szkliwo i zwiększyć jego odporność na próchnicę. Preparaty wykorzystywane w tym zabiegu mają duże stężenie fluoru, dlatego można go wykonać tylko w gabinecie stomatologicznym. Aby zabieg lakierowania był najbardziej skuteczny należy dokładnie oczyścić zęby, osuszyć je i zaaplikować lakier. W zależności od wieku i możliwości współpracy z dzieckiem  dobieramy preparaty fluorowe. W Klinice Dental Plaza dysponujemy różnymi lakierami, stosując je tak, aby zabieg był możliwie najskuteczniejszy.

U młodszych dzieci korzystamy z preparatu o żółtej barwie i kleistej konsystencji co ułatwia aplikację lakieru oraz kontrolę miejsc gdzie został założony. Działa on na szkliwo, a jego nadmiary same się wypłukują pod wpływem śliny, nie przebarwiając zębów. U starszych dzieci, które chętnie współpracują z lekarzem, potrafią dłużej utrzymać otwartą buzię można stosować lakiery jak u osób dorosłych, bezbarwne. Lakierowanie u dzieci należy przeprowadzać raz na trzy miesiące, natomiast u dorosłych raz na sześć miesięcy.

Co oznacza termin suchy zębodół?

Jest to bolesne powikłanie po zabiegu usunięcia zęba, które polega na powstaniu stanu zapalnego w zębodole po utracie skrzepu. Aby wyeliminować ryzyko powstania suchego zębodołu należy postępować według poniższych wskazań:

 1. nie należy myć zębów przez 12 godzin po zabiegu
 2. podczas kolejnych dni gojenia należy uważać podczas oczyszczania okolicy po zabiegowej
 3. przez dobę po zabiegu nie wolno płukać jamy ustnej
 4. nie należy pić napojów przez słomkę, aby nie stworzyć podciśnienia mogącego spowodować utratę skrzepu
 5. należy zachować ostrożność podczas kichania.

Jeżeli jednak dojdzie do utraty skrzepu należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza dentysty w celu zabezpieczenia miejsca po zabiegu, unikając tym samym dolegliwości bólowych.

Jakie są zalecenia dla pacjenta po usunięciu zęba?
 1. Po około 30 minutach od zakończenia zabiegu pacjent powinien wypluć tampon tamujący krwawienie poekstrakcyjne.
 2. Po zabiegu przez 2 godziny nie należy jeść ani pić
 3. Przez dobę po zabiegu nie należy spożywać gorących pokarmów ani napojów.
 4. Nie należy palić papierosów
 5. W dzień zabiegu nie wolno płukać jamy ustnej, podczas wieczornej higieny omijać okolicę pozabiegową
 6. Należy unikać wysiłku fizycznego przez kilka dni od zabiegu
 7. Aby uniknąć powstania obrzęku należy stosować zimne okłady, pamiętając by zabezpieczyć schładzaną okolicę ręcznikiem.
 8. Gdy znieczulenie przestanie działać można, w razie potrzeby, przyjąć jedną tabletkę leku przeciwbólowego zaleconego przez lekarza dentystę.
 9. Czasami zabieg wymaga zabezpieczenia antybiotykiem. Należy go przyjąć ściśle z zaleceniami lekarza dentysty.
 10. Jeżeli po zabiegu zostały założone szwy, należy się zgłosić na wyznaczoną wizytę w celu ich usunięcia
 11. W przypadku, gdy pacjent zauważy niepokojące go objawy po zabiegu powinien jak najszybciej zgłosić siędo swojego lekarza dentysty.
Co oznacza termin dłutowanie zatrzymanego zęba?

Zęby zatrzymane to takie, których korony są częściowo lub całkowicie przykryte tkanką kostną. W tej sytuacji, aby usunąć ząb należy najpierw zrobić do niego dostęp. Na początku nacina się i odwarstwia dziąsło, następnie wiertłem znosi blaszkę kostną aby zrobić dostęp do zęba. Po odsłonięciu zęba lekarz podejmuje decyzję czy ząb należy przeciąć i usunąć go w kawałkach, czy w całości. Po ekstrakcji zakłada się szwy, a pacjent dostaje odpowiednie zalecenia od lekarza dentysty. Zabieg usunięcia zatrzymanego zęba zawsze odbywa się w znieczuleniu, co sprawia, że pacjent nie odczuwa bólu.

Co oznacza termin ekstrakcja zęba?

Poprzez ten termin rozumiemy usunięcie zęba. Najczęściej zęby usuwa się odpowiednio dobranymi kleszczami. Zabieg wykonujemy zawsze w znieczuleniu miejscowym, co powoduje, że jest on całkowicie bezbolesny.

Jak długo trwa wykonanie korony protetycznej?

Wykonanie pojedynczej korony trwa 5 dni roboczych. Klinika Dental Plaza współpracuje z nowoczesnymi labolatoriami dentystycznymi. Wspólnie zawsze staramy się dobierać najbardziej dogodne terminy dla naszych pacjentów.

Co to jest wkład koronowo-korzeniowy?

W niektórych przypadkach zdarza się, że część koronowa zęba jest tak zniszczona, że nie może być filarem korony. W takiej sytuacji, gdy kanały są prawidłowo przeleczone stosuje się wkład koronowo- korzeniowy. Jest to sztyft wykonany ze stopów metali, złota lub włókien szklanych, który ma dwie części: korzeniową – zacementowaną w kanale/kanałach zęba oraz koronową, która przypomina ząb po oszlifowaniu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla zębów o bardzo zniszczonej koronie, ale o zdrowych korzeniach,  prawidłowo przeleczonych kanałowo. Dzięki wkładom koronowo-korzeniowym możliwa jest odbudowa protetyczna danego zęba bez konieczności stosowania mostów czy implantów.

Co to jest most protetyczny?

Most protetyczny jest to rodzaj uzupełnienia, pozwalającego na odbudowę braków zębowych przy wykorzystaniu zębów własnych pacjenta. Most zbudowany jest z przęsła – zębów sztucznych zastępujących braki oraz filarów, czyli zębów sąsiednich, oszlifowanych i okoronowanych.

Most jest stałym uzupełnieniem protetycznym, czyli po zacementowaniu go w gabinecie stomatologicznym pacjent nie musi go wyjmować z jamy ustnej, jak to jest w przypadku użytkowania protez. Dodatkowo most przenosi siły żucia na ozębną zębów filarowych – co jest niezwykle ważne z punku widzenia anatomicznego i klinicznego jednocześnie dając pacjentowi ogromny komfort jedzenia i mówienia bez odczuwania różnicy w stosunku do własnych zębów. Kolejną zaletą jest bardzo duża estetyka takich uzupełnień protetycznych, doskonale współgrająca z kolorem i kształtem zębów naturalnych.

Można wyróżnić kilka rodzajów mostów protetycznych – w zależności od tego, jakie korony zostały użyte do ich wykonania – mosty porcelanowe na podbudowie metalowej lub złotej, mosty pełno ceramiczne, mosty tymczasowe, mosty na implantach – gdzie filarami nie są zęby własne a implanty.

Aby określić długość mostu stosujemy odpowiedni opis. Każda korona mostu (filarowa i w przęśle) oznaczana jest jako punkt. Przykładowo brak jednego zęba jest określany jako most trzypunktowy – dwie korony filarowe i jedna w przęśle.

Wykonanie mostu jest bardzo zbliżone do wykonania koron protetycznych (zachęcamy do przeczytania odpowiedzi na pytanie: Jak wygląda przygotowanie zęba do założenia korony protetycznej w gabinecie stomatologicznym?), przy czym na danej wizycie oszlifowujemy wszystkie zęby filarowe oraz wykonujemy most tymczasowy je zabezpieczający. Jeżeli zęby filarowe wymagają wzmocnienia ich wkładami koronowo-korzeniowymi i nie ma przeciwwskazań do ich zastosowania, jak najbardziej możemy wykonać taki zabieg.

Co to jest licówka?

Jest to precyzyjne uzupełnienie protetyczne, o wysokiej estetyce. Ma kształt cienkiego płatka. Licówki mocowane są specjalistycznymi klejami na powierzchniach wargowych i policzkowych zębów, tzw. powierzchniach licowych. Ten rodzaj uzupełnienia protetycznego ma bardzo wiele zalet:zmiana koloru zębów – można rozjaśnić własne zęby, przy niewielkiej ingerencji w ich strukturę, pokryć wszelkie przebarwienia i plamy poprawa estetyki kształtu – korekta poprzez wydłużenie, skrócenie, zwężenie lub poszerzenie, uwypuklenie kształtu zęba wysoce estetyczna odbudowa częściowo złamanego zęba – korekta poprzez odbudowę np. brzegów siecznych zębów przednich. Wysoce estetyczne zamykanie przerw między zębami, np. diastemy pomiędzy zębami przednimi górnymi. Największą zaletą licówek jest osiągnięcie bardzo dużej estetyki przy niewielkim opracowaniu tkanek naturalnych zębów. Wykonanie licówki mieści się najczęściej w dwóch wizytach. Na pierwszej lekarz dentysta oszlifowuje ząb, preparacja jest niezwykle dokładna i tylko w obrębie szkliwa zatem zabieg jest całkowicie bezbolesny. Gdy opracowanie jest skończone pobiera się wycisk i zabezpiecza ząb licówką tymczasową. Wraz z pacjentem wybiera się kolor przyszłej licówki. Po około tygodniu, kiedy praca protetyczna zostanie wykonana przez laboratorium, na drugiej wizycie lekarz przymocowuje licówkę do zęba specjalnym klejem. Licówki to najczęstsza forma poprawiania estetyki uśmiechu, bardzo popularna w świecie showbiznesu.

Co to jest proteza szkieletowa?

Jest to ruchome uzupełnienie protetyczne o konstrukcji metalowo-akrylowej. Jest zbudowana z elementów, które przenoszą siłę żucia na kość nie tylko przez okostną , ale także przez ozębną zębów filarowych co jest jej dużą zaletą. Dzięki takiej budowie unikamy zaniku wyrostka zębodołowego, co daje duży komfort wieloletniego używania protez szkieletowych. Pomimo zastosowania metalu  w tych uzupełnieniach protetycznych mają one zachowaną estetykę, ponieważ kolor zębów protezy dobierany jest do naturalnego, a akryl jest barwy różowej, tak aby zlewał się z błoną śluzową jamy ustnej użytkownika protez.

Co to jest proteza akrylowa?

Jest to typ uzupełnienia protetycznego, mającego na celu uzupełnienie braków zębowych. Dzięki protezie pacjent odzyskuje w pełni sprawność spożywania pokarmów, poprawia rysy twarzy, estetykę uśmiechu. Protezy akrylowe są indywidualnie przygotowywany dla każdego pacjenta. W zależności od urody użytkownika dostosowywany jest kształt i rozmiar zębów a także ich kolor. Wykonanie protezy zajmuje kilka wizyt, w zależności od ilości brakujących zębów. Tego typu protezy najczęściej stosowane są u osób z dużymi brakami zębowymi lub całkowicie bezzębnych.

Co to jest wypełnienie światłoutwardzalne?

Inną nazwą wypełnienia światłoutwardzalnego jest wypełnienie kompozytowe. Takie wypełnienie jest bardzo estetyczne, nie różni się swoją barwą od koloru wypełnianego zęba. Należy pamiętać, że nie każdy z nas ma taki sam kolor zębów, często różnią się one odcieniem. W naszej Klinice Dental Plaza dbamy o to, aby odpowiednio dobierać kolor wypełnienia do zęba, dlatego dysponujemy pełną gamą kolorów wypełnień producentów najwyższej klasy. Dodatkowo dopasowujemy typ wypełnienia do zęba i pełnionych przez niego funkcji – w odcinku przednim pracujemy materiałami wysoce estetycznymi natomiast w odcinkach bocznych bardzo wytrzymałymi kompozytami stworzonymi specjalnie do odbudowy zębów przedtrzonowych i trzonowych.

Podczas pracy materiałem kompozytowym lekarz dentysta używa specjalnej lampy polimeryzacyjnej, która sprawia, że materiał staje się bardzo twardy w kilkanaście sekund. Dzięki temu pacjenci nie muszą wstrzymywać się ze spożywaniem posiłków po wizycie w gabinecie stomatologicznym.

Co to jest wypełnienie tymczasowe?

Inną nazwą wypełnienia tymczasowego jest opatrunek tymczasowy lub fleczer. Ten typ wypełnienia lekarz dentysta stosuje kiedy leczenie zęba nie zostało zakończone na jednej wizycie i wymaga kontynuacji na kolejnej. Przykładem takiej wizyty jest leczenie kanałowe zęba lub   wybielanie zębów martwych.

Opatrunek tymczasowy ma kolor śnieżnobiały, łatwo się go zakłada do zęba i łatwo go usunąć. Takie wypełnienie stosuje się na kilka – kilkanaście dni. Jego wytrzymałość pozwala na zabezpieczenie zęba przed czynnikami zewnętrznymi jednocześnie dając pacjentowi  odpowiedni komfort.

Co to jest wypełnienie tymczasowe – tlenek cynku z eugenolem?

Jest to szczególny typ wypełnienia tymczasowego. Jest opatrunkiem leczniczym zakładanym do zęba na okres dwóch – trzech miesięcy. Stosowany jest w zębach z bardzo głęboką próchnicą, w których podczas opracowywania może dojść do zranienia miazgi. Aby uniknąć komplikacji związanych z leczeniem próchnicy głębokiej tym samym leczenia kanałowego zębów lekarz może zdecydować się na założenie opatrunku leczniczego w postaci tlenku cynku z eugenolem. Tlenek cynku z eugenolem działa bakteriobójczo, utwardza dno ubytku, dobrze uszczelnia ubytek chroniąc go przed wpływem negatywnych czynników zewnętrznych.

Po określonym przez lekarza czasie pacjent zgłasza się na kolejną wizytę, na której usuwany jest tlenek cynku i dentysta sprawdza stan ubytku. Jeżeli stwierdzi poprawę a pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości to ząb wypełnia się wypełnieniem stałym. Musimy pamiętać, że nie zawsze uda się uratować zęba przed leczeniem kanałowym poprzez zastosowanie tlenku cynku z eugenolem. Jeżeli pacjent pomimo założonego opatrunku odczuwa dolegliwości bólowe to musi zgłosić się do kliniki ponieważ ząb wymaga dalszego leczenia.

Wypełnienie glajonomerowe

Jest to wypełnienie stosowane w zębach z dużym ubytkiem tkanek twardych zęba. Często stosowane w metodach wykorzystujących dwa typy wypełnień – kompozytowe i glasjonomerowe. Ze względu na swoje właściwości – bardzo dobre przyleganie do tkanek zęba, uwalnianie jonów fluoru oraz możliwość pracy tym materiałem w warunkach niewymagających całkowitej suchości pola pracy często stosuje się je jako pierwszą warstwę wypełnienia lub wypełnienia czasowe długoterminowe.Dzięki swoim właściwościom jest to materiał często stosowany w stomatologii dziecięcej  jako wypełnienia zębów mlecznych.

Wypełnienie typu Inlay, Onlay, Overlay

Są to wypełnienia kompozytowe lub porcelanowe przygotowywane w laboratoriach dentystycznych na podstawie wycisku pobranego od pacjenta. Wyróżniają się bardzo dużą dokładnością wykonania i dopasowania. Doskonale odwzorowują warunki zgryzowe oraz ściany styczne zębów, dzięki czemu pacjent nie ma problemu z „wchodzącym jedzeniem” między zęby.  Kolor tych wypełnień jest idealnie dopasowany do koloru zęba. Metodą zamocowania ich w zębie jest  zacemetowanie specjalnym materiałem. Dzięki takiej metodzie zminimalizowane jest ryzyko powstania rozszczelnienia między wypełnieniem a tkanką zęba co sprawia, że są bardzo trwałe i mogą spełniać swoją funkcję w jamie ustnej przez wiele lat.

Czym jest zabieg usuwania kamienia nazębnego tzw skaling?

Jest to zabieg profilaktyczny polegający na usunięciu złogów nazębnych specjalistycznymi narzędziami mechanicznymi lub ręcznymi. W zależności od składu śliny, diety oraz nałogu palenia papeirosów u każdego pacjenta tendencja do tworzenia się kamienia oraz szybkość jego powstawania jest bardzo różna. Oprócz bardzo ważnych zabiegów domowych jak szczotkowanie zębów czy nitkowanie, należy usuwać złogi nazębne u detysty, ponieważ nie wszystko co odkłada się na zębach uda nam się wyczyścić domowymi sposobami. Kamień nazębny możemy podzielić na nad i poddziąsłowy. W jego skład głównie wchodzą bakterie. Jeżeli nie będziemy dbać o jego regularne usuwanie może doprowadzić do stanu zapalnego dziąseł i przyzębia, w efekcie prowadząc do recesji dziąseł, odsłonięcia korzeni zębów – Paradontozy. Zabieg usuwania złogów nazębnych powinno przeprowadzać się średnio raz na pół roku, ale to zawsze lekarz  dentysta ocenia na wizycie, czy jest konieczność wykonania.

Najczęściej, jeśli nie ma przeciwwskazań do usuwania kamienia narzędziami mechanicznymi używamy skalera ultradźwiękowego. Jego działanie polega na wykonywaniu drgań z częstoliwością kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę. Operator przykłada  końcówkę skalera do zęba , a  drgania powodują pękanie i odpryskiwanie kamienia z jego powierzchni.

Czy zabieg usuwania kamienia nazębnego jest bolesny?

W większości przypadków pacjenci nie zgłaszają dolegliwości bólowych podczas usuwania złogów nazębnych. Niektórzy odczuwają czasami dyskomfort podczas usuwania kamienia. W naszej Klinice Dental Plaza w Sopocie stosujemy bezpieczne znieczulenia powierzchniowe, aby zminimalizować nieprzyjemne doznania. Jeśli jednak pacjent nie jest w stanie wytrzymać pracy narzędziami mechanicznymi to używamy narzędzi ręcznych. Zabieg wtedy trwa dłużej, ale jest delikatniejszy, a efekty są takie same jak przy pracy skalerem.

Co to jest zabieg piaskowania zębów?

Zabieg piaskowania polega na usunięciu osadu oraz przebarwień powierzchniowych z zębów  wykorzystując specjalny piasek stomatologiczny, który wydmuchujemy strumieniem pod dużym ciśnieniem. Często zabieg ten jest dopełnieniem skalingu, należy jednak pamiętać, że nie u każdego pacjenta znajdziemy kamień nazębny, dlatego zabieg piaskowania, można stosować jako całkowicie odrębny.  Dużą zaletą piaskowania jest możliwość oczyszczenia z osadu bardzo trudno dostępnych miejsc, jak powierzchnie styczne czy bruzdy zębów trzonowych.

Podobnie jak skaling, piaskowanie powinno wykonywać się raz na pół roku. Zabieg ten jest całkowicie bezpieczny dla tkanek twardych zęba oraz dziąseł.

Czy zabieg piaskowania jest bolesny?

Zabieg piaskowania zębów nie jest bolesny, chociaż pacjenci uważają, że jest mało przyjemny. Czasami mocny strumień piasku może delikatnie  podrażnić dziąsła, zwłaszcza jeśli na zębach znajduje się dużo osadu.

W klinice Dental Plaza podczas zabiegu piaskowania każdy pacjent jest odpowiednio zabezpieczony specjalnym fartuchem jednorazowym oraz plastikowymi okularami, tak aby jak najmniej odczuwał unoszący się poza jamę ustną piasek. Dodatkowo, aby taki zabieg umilić pacjent może u nas wybrać smak proszku np. pomarańczowy, porzeczkowy, wiśniowy, miętowy czy naturalny, bez żadnych dodatków.

Co to jest zabieg fluoryzacji?

Jest to profilaktyczny zabieg polegający na zwiększeniu odporności szkliwa zębów poprzez wbudowywanie jonów fluoru. Dzięki temu szkliwo staje się mocniejsze i mniej podatne na działanie kwasów wytwarzanych przez bakterie, mogących powodować jego demineralizację, a tym samym osłabienie i podatność na próchnicę.

W dzisiejszych czasach fluor możemy znaleźć we wszystkich pastach do zębów czy płynach do płukania jamy ustnej, jednak nie zapominajmy, że profesjonalny zabieg fluoryzacji w gabinecie stomatologicznym polega na wykorzystaniu preparatów o wysokim stężeniu fluoru, stosowanych po odpowiednim przygotowaniu zębów.

Jak wygląda zabieg fluoryzacji w gabinecie stomatologicznym?

Najlepiej zabieg fluoryzacji wykonać po prawidłowym oczyszczeniu zębów – po skalingu, piaskowaniu lub mechanicznym, profesjonalnym wyszczotkowaniu. W naszej klinice Dental Plaza używamy preparatów o różnym stężeniu fluoru i sposobie aplikacji na zęby. Metoda dla każdego pacjenta dobierana jest indywidualnie w zależności od potrzeb. Lakierowanie polega na gruntownym oczyszczeniu zębów i ich osuszeniu, następnie każdy z zębów smarowany jest specjalnym, bezbarwnym lakierem. Zabieg jest częściej stosowany u osób dorosłych ze względu na czas jego trwania ( ok. 10 – 15 minut)

U naszych mniej cierpliwych pacjentów stosujemy zabieg pianką fluoryzacyjną. Polega on na aplikowaniu na specjalnych, jednorazowych łyżkach styropianowych piankę o wysokim stężeniu fluoru. Taką łyżkę wkładamy pacjentowi do jamy ustnej na czas ok. 60 sekund. Dodatkowym umileniem  jest owocowy smak i zapach pianki. Po zabiegu fluoryzacji pacjenci otrzymują zalecenia dotyczące późniejszego postępowania. Powtórzenie zabiegu u dzieci powinno odbyć się po 3 miesiącach natomiast u osób dorosłych po upływie pół roku.

Czym jest leczenie kanałowe?

Inną nazwą leczenia kanałowego jest leczenie endodontyczne. Jest to sposób leczenia zębów polegający na dewitalizacji (umartwieniu) tkanek zęba. Należy pamiętać, że leczeniem alternatywnym jest wyłącznie usunięcie zęba. Pomimo tego, że ząb jest martwy bardzo dobrze spełnia swoje funkcje w jamie ustnej – bierze udział w jedzeniu i mowie a także pozwala na utzymaniu estetycznego wyglądu.  Prawidłowe leczenie kanałowe pozwala na utzrymania własnego zęba w jamie ustnej przez wiele lat, nie dając żadnych dolegliwości. Dzięki tej metodzie możemy często uniknąć  usunięcia zęba , tym samym dorgich uzupełnień protetycznych jak mosty czy implanty.

Dlaczego zęby wymagają leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe jest wskazane w zębach, w których doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi. Miazga zęba jest tkanką najgłębiej położoną. Znajduje się pod szkliwem i zębiną (tkankami twardymi). W skład miazgi wchodzą naczynia i nerwy odpowiadające za odżywienie i bodźce czuciowe zęba. Naczynia i nerwy do zęba wchodzą poprzez otwory wierzchołkowe umieszczone na wierzchołkach korzeni zębów, kończą się natomiast w komorze zęba znajdującej się w koronie zęba. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której miazga zostanie objęta procesem zapalnym nastąpi jej nieodwracalne uszkodzenie. Należy pamiętać, że nie każde zapalenie miazgi ma taki sam przebieg. Wyróżniamy zapalenia ostre i przelekłe.  Zapalenia ostre łatwo wykryć ponieważ towarzyszy im silny ból, nasilający się pod wpływem zimna. Dolegliwości mogą ustąpić w momencie całkowitej martwicy zęba. Trudniejszymi do zdiagnozowania są zapalenia przewlekłe. Brak w nich dolegliwości bólowych powoduje ich utajenie. Dopiero zdjęcie RTG lub testy żywotności miazgi (wykonywane w gabinetach stomatologicznych) mogą nas poinformować o martwicy zęba. Niewyczyszczona martwa miazga ulega procesom beztlenowego rozpadu powodując zgorzel zęba. Poprzez otwory wierzchołkowe szerzy się proces patologiczny na kość wyrostka zębodołowego powodując zapalenia okołowierzchołkowe a nawet torbiele czy ropnie. W procesie rozpadu wydzielają się gazy , które zwiększają ciśnienie co powoduje ból nasilający się pod wpływem ciepła, nagryzania, opukiwania. Charakterystycznym objawem jest także nasilenie bólu w nocy – przy zmianie pozycji ciała na poziomą. Im dłużej zwlekamy z leczeniem endodontycznym tym większe jest ryzyko powstania ropnia. Pojawiają się dodatkowo dolegliwości ogólne jak wysoka gorączka, osłabienie a także wymagana jest interwencja chirurgiczna – nacięcie ropnia.

Jak dochodzi do zapalenia miazgi?

Najczęstszą przyczyną zapaleń miazgi jest szerzący się proces próchnicowy w zębie. Nieleczona próchnica penetruje w głąb zęba atakując wszystkie jego warstwy dochodząc do miazgi i powodując  jej nieodwracalne zapalenie. Sposobem aby uniknąć takich sytuacji są regularne przeglądy stomatologiczne, gdzie lekarz dentysta odpowiednio szybko może wykryć próchnicę na poziomie twardych tkanek zęba, zapobiegając leczeniu kanałowemu.

Patologiczne kieszonki dziąsłowe mogą również stanowić zagrożenie powstania zapalenia miazgi. Jest to tzw. zespół endo-perio. Poprzez głęboką kieszonkę bakterie penetrują w głąb, aż do kości, do okolicy przywierzchołkowej zęba, gdzie wnikając otworem wierzchołkowym mogą zakażać miazgę.

Patologiczne starcie zębów sięgające komory zęba, a tym samym odsłaniające miazgę także powoduje jej zakażenia i prowadzi do konieczności leczenia kanałowego zębów.

 

Innym przykładem są urazy zębów, takie jak złamania koron obnażające miazgę. Często dochodzi wtedy do zakażeń miazgi, leczenie kanałowe w takich sytuacjach jest nieuniknione.

Czy zdarzają się przypadki, że trzeba leczyć zęby kanałowo jeśli nie doszło do zapalenia miazgi?

Czasami bywa tak, że należy przeliczyć ząb kanałowo pomimo że nie doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi. Najczęściej należy wykonać takie leczenie kiedy planujemy uzupełnienia protetyczne jak korony czy mosty, a w zębie który ma być filarem jest duże wypełnienie. Decydujemy się na takie rozwiązanie, ponieważ ząb zaatakowany wcześniej procesem próchnicowym jest objęty większym ryzykiem konieczności leczenia kanałowego. Koszt stałych uzupełnień protetycznych jest wysoki, dlatego lepiej jest prewencyjnie przeliczyć taki ząb kanałowo, aby zminimalizować możliwość choroby miazgi w przyszłości.

Jak wygląda leczenie kanałowe w gabinecie stomatologicznym?

Leczenie kanałowe podzielone jest na kilka etapów. Najważniejsze z nich to opracowanie kanałów i wypełnienie kanałów. Pamiętajmy jednak, że takie leczenie może mieć rózny przebieg i czas jego trwania zależy od sytuacji klinicznej zęba. Czasami trwa dłużej, np. w przypadkach kiedy konieczne jest założenie do kanałów opatrunków leczniczych, wtedy przerwy pomiędzy wizytami trwają dłużej.

Opracowanie kanałów polega na oczyszczeniu ich ze zmienionej zapalnie miazgi oraz odpowiednim ich poszerzeniu. Podczas wizyt na których lekarz dentysta opracowuje kanały używa narzędzi specjalnie stworzonych do tego celu. Są to tzw. pilniki endodontyczne. Każdy z nich ma różny rozmiar, a kolejność ich użycia jest ściśle określona. W naszej Klinice poza narzędziami ręcznymi pracujemy także specjalnym mikrosilnikiem stworzonym do pracy w endodoncji. Pomiędzy zmianami narzędzi lekarz przepłukuje kanały, żeby je dodatkowo odkazić i usunąć wszystkie resztki zalegające w kanałach. Aby dobrze oczyścić kanały musimy znać ich długość do tego celu służą nam zdjęcia RTG a także endometr – specjalistyczne urządzenie służące do pomiaru długości korzeni.  Czasami okazuje się, że kanaly w zębach bywają zakrzywione, wąskie lub rozdwojone, wtedy warto rozważyć leczenie pod mikroskopem.

Wypełnienie kanałów polega na zamknięciu ich światła specjalnym materiałem zwanym gutaperką. Po ostatecznym oczyszczeniu, opracowaniu i wyjałowieniu kanałów lekarz dentysta wypełnia kanały korzeniowe. Prawidłowo kanały powinny być wypełnione szczelnie do samego końca – do  wierzchołków. Aby zweryfikować poprawność wypełnienia kanałów należy wykonać zdjęcie RTG. W naszej Klinice wykonujemy zdjęcia metodą radiologii cyfrowej, dzięki czemu pacjent napromieniowany jest najmniejszą możliwą dawką.

Jak odbudowuje się zęby po leczeniu kanałowym?

W zależności od stopnia zniszczenia korony zęba można wyróżnić kilka sposobów wypełnienia ostatecznego. Jeżeli utrata tkanek twardych nie jest zbyt duża to można wykonać klasyczne wypełnienie kompozytowe, bardzo estetyczne, w kolorze zęba.

Często zdarza się, że utrata tkanek twardych jest na tyle duża, że wypełnienie nie utrzyma się w ubytku. Dobrym rozwiązaniem jest wypełnienie typu inlay lub onlay –  Są to wypełnienia kompozytowe lub porceloanowe wykonywane w laboratoriach dentystycznych na podstawie pobranego od pacjenta wycisku. Są bardzo trwałe, wysoce estetyczne,  idealnie dopasowane do warunków zgryzowych pacjenta, doskonale odbudowują ściany styczne zębów.

Kiedy dochodzi do sytuacji, że zniszczenia zęba są na tyle duże, że nie utrzyma się w nim wypełnienie kompozytowe, ani onlay czy inlay to najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego z koroną ceramiczną. Jest to bardzo estetyczne uzupełnienie o wieloletniej trwałości. (Więcej na temat uzupełnień protetycznych  znajdziecie Państwo w zakładce protetyka).

Co to jest leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Mikroskop pozwala na leczenie skomplikowanych przypadków. Dzięki pracy w powiększeniu lekarz dentysta może dostrzec przewężenia i obliteracje kanałów, a także zamykać perforacje kanałów . Pod mikroskopem łatwiej jest dojrzeć złamane narzędzia pozostawione w kanałach i je usunąć.

Jakie są wskazania do leczenia kanałowego pod mikroskopem?
 • Zakrzywione kanały korzeniowe – najczęściej występują w zębach trzonowych. Dzięki pracy w powiększeniu lekarz dentysta może dokładniej poprowadzić narzędzie w kanale minimalizując ryzyko perforacji kanału lub złamania w nim narzędzia.
 • Niedrożne kanały korzeniowe – aby ząb był prawidłowo przeleczony kanałowo musi być opracowany i wypełniony na całej długości. Czasami w zębach zdarzają się kanały niedrożnie lub całkowicie zobliterowane. Przyczyn może być wiele, np.: zmiany zwyrodnieniowe miazgi pojawiające się wraz z wiekiem; występowanie kanałów dodatkowych, bardzo cienkich, o wąskim świetle;  kanały wypełniane wcześniej, wymagające ponownego leczenia endodontycznego.
 • Złamane narzędzie w świetle kanału – Przy zakrzywionych albo wąskich kanałach może się zdarzyć złamanie narzędzia. Pacjent powinien być o tym fakcie poinformowany. W zależności od miejsca i fazy opracowania kanału należy ocenić czy powinno się usunąć taki frgment. Należy pamiętać, że nie zawsze jest możliwe usunięcie narzędzia z kanału.
 • Perforacja kanału korzeniowego – naczęściej zdarza się podczas opracowywania kanałów zakrzywionych bądź mocno zakrzywionych. Przy pracy narzędziami kanałowymi napotykamy na opór w miejscu krzywizny kanału lub przewężeniu i pilnik przestaje podążać odpowiednim torem. Powstaje perforacja kanału. Przed ostatecznym wypełnieniem kanału należy zabezpieczyć taką perforację specjalistycznym preparatem pod kontrolą mikroskopu.
 • Perforacja dna komory – główną przyczyną jest poszukiwanie kanałów dodatkowych w zębie. Postępowaniem podczas leczenia perforacji jest leczenie specjalistycznym prearatem pod mikroskopem aby precyzja pracy była jak największa.
 • Powtórne leczenie kanałowe – niektóre zęby wymagają powtórnego leczenia kanałowego, np. przy źle wypełnionych kanałach. Niestety ten typ leczenia niesie za sobą większe ryzyko powikłań, dlatego powinno być wykonywane z dużą prezyzją, najlepiej przy użyciu mikroskopu.
 • Dodatkowe kanały korzeniowe – Często w zębach trzonowych występują kanały dodatkowe, które są bardzo cienkie i ciężkie do poracowania. Należy pamiętać, że aby leczenie kanałowe zakończyło się sukcesem to wszystkie kanały w zębie powinny być wypełnione. Aby ułatwić znalezienie kanalów dodatkowych bardzo przydaje się praca pod mikroskopem, aby w powiększeniu odnaleźć ujścia wszystkich kanałów.
Czy leczenie kanałowe boli?

Ząb zakwalifikowany do leczenia kanałowego zazwyczaj boli przed  jego rozpoczęciem, dlatego pacjenci często kojarzą endodoncję z bólem. rozpoczęcie leczenia endodontycznego daje ulgę pacjentom, jeśli w zębie jest tzw. zgorzel. Kiedy zajdzie potrzeba lekarz dentysta znieczuli okolicę zęba, tak aby pacjent nie odczuwał dolegliwości bólowych podczas pracy. Najczęściej znieczulamy przed wykonaniem zabiegu ekstyrpacji miazgi, czyli usunięcia żywej miazgi. Kiedy ząb jest pozbawiony części żywej, na każdej następnej wizycie leczenia endodontycznego nie musimy już znieczulać, a pacjent nie odczuje dolegliwości bólowych ponieważ ząb jest martwy.

Konsultacja specjalistyczna

Konsultacje specjalistyczne obejmują: wywiad, poradę specjalisty wraz z czynnościami podstawowymi niezbędnymi do postawienia diagnozy do monitorowania leczenia.

Umów się na wizytę

Masz więcej pytań?

Jeśli masz więcej pytań dotyczącyh procesu leczenia stomatologicznego w klinice Dental Plaza skontaktuj się z nami.

Nasi lekarze chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

Umów się na wizytę